Οδηγίες προς μαθητές για την επαναλειτουργία του σχολείου

• Τηρούμε απόσταση 1,5 μέτρου από τους συμμαθητές και τους εκπαιδευτικούς μου σε όλους τους χώρους του σχολείου (αυλή, διαδρόμους, αίθουσες, σκάλες, τουαλέτες).
  • Πλένουμε συχνά τα χέρια μας και χρησιμοποιούμε αντισηπτικό κάθε φορά που μπαίνουμε στην αίθουσα.
  • Δεν ανταλλάσσουμε προσωπικά αντικείμενα με τους συμμαθητές μας (μαρκαδόρους, στυλό, γόμες, μολύβια, τετράδια, βιβλία, κ.λπ.).
  • Στα διαλείμματα βγαίνουμε με σειρά κρατώντας πάντα απόσταση με συνοδεία του εκπαιδευτικού.
  • Δεν φέρνουμε μπάλες στο σχολείο και δεν παίζουμε με μπάλες στα διαλείμματα.
  • Στο διάλειμμα παραμένουμε στον προκαθορισμένο χώρο στην αυλή για το τμήμα μας.
  • Καθόμαστε πάντα στη θέση που έχει οριστεί.
  • Όταν βήχουμε και φταρνιζόμαστε, πάντα καλύπτουμε το στόμα μας με τον αγκώνα ή με χαρτομάντιλο, το οποίο απορρίπτουμε στον κάδο απορριμάτων.
  • Αποφεύγουμε να ερχόμαστε σε επαφή με τις κουπαστές στις σκάλες.
  • Ακούμε προσεκτικά τις οδηγίες των εκπαιδευτικών.