Συμμετοχή στο 1ο Φεστιβάλ Παραδοσιακών χορών στο Καλπάκι

Την Παρασκευή 26 Απριλίου 2024, 13 μαθητές/μαθήτριες, με τον εκπαιδευτικό Φυσικής Αγωγής Κων/νο Μήταρη, εκπροσώπησαν το σχολείο μας στο 1ο Φεστιβάλ παραδοσιακών χορών, που πραγματοποιήθηκε στο κλειστό Γυμναστήριο Καλπακίου.

Πρόκειται για μια ιδέα, που γεννήθηκε στην αρχή της τρέχουσας σχολικής χρονιάς με πρωτοβουλία του διευθυντή του Δημοτικού Σχολείου Καλπακίου, κ. Λεωνίδα Μαλισόβα και υποστηρίχθηκε από τον Δήμο Πωγωνίου.

Στο Φεστιβάλ συμμετείχαν επίσης το 3ο Δημοτικό Σχολείο Κόνιτσας, το Δημοτικό Σχολείο Κρανούλας,το Δημοτικό Σχολείο Μεταμόρφωσης, το Δημοτικό Σχολείο Παρακαλάμου, το 1ο Δημοτικό Σχολείο Ανατολής, το 21ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων, το Ζωγράφειο Δημοτικό Σχολείο, το 19ο Δημοτικό Σχολείο Ιωαννίνων, το Δημοτικό Σχολείο Καλπακίου.

Ήταν μια εξαιρετική εκδήλωση στην οποία οι μαθητές/τριες ανέδειξαν την αξία της διατήρησης της πολιτισμικής μας παράδοσής.

Posted in Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικές δραστηριότητες.