Επαναλειτουργία σχολείου

Αγαπητοί Γονείς,

Με χαρά καλωσορίζουμε και πάλι τους μαθητές μας από 1η Ιουνίου!

Το σχολείο μας, έχει λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα για τη διασφάλιση της υγείας όλων και την εύρυθμη λειτουργία του:

• Την πρώτη εβδομάδα λειτουργίας (1/6/2020 έως και 5/6/20), η εκ περιτροπής φοίτηση των μαθητών, διαμορφώνεται ως εξής:

• ΔΕΥΤΕΡΑ – ΤΕΤΑΡΤΗ – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ: Ομάδα 1

• ΤΡΙΤΗ – ΠΕΜΠΤΗ: Ομάδα 2

• Για την αποφυγή συγχρωτισμού κατά την προσέλευση, οι μαθητές θα εισέρχονται στο σχολείο ένας-ένας, σύμφωνα με τις οδηγίες των εκπ/ών που θα εφημερεύουν στις κεντρικές εισόδους και θα πηγαίνουν κατευθείαν στην Τάξη τους, όπου θα τους περιμένει ο/η εκπαιδευτικός που θα διδάσκει την 1η ώρα.

• Η προσέλευση των παιδιών  θα γίνεται από 08.00 π.μ. ως 08.15 π.μ.

• Δεν πραγματοποιείται η συγκέντρωση μαθητών στον προαύλιο χώρο πριν την έναρξη των μαθημάτων.

• Η αποχώρηση θα γίνεται κατά όροφο και Τμήμα, με τη συνοδεία των εκπαιδευτικών.

• Η χρήση προστατευτικής μάσκας από μαθητές και εκπαιδευτικoύς εντός της σχολικής μονάδας είναι προαιρετική.

• Οι μαθητές θα λάβουν σαφείς οδηγίες για τα μέτρα που οφείλει να τηρεί όλη η σχολική κοινότητα τόσο κατά την ώρα του μαθήματος όσο κατά την ώρα του διαλείμματος

• Για την σωστή τήρηση των κανόνων υγιεινής που θα εφαρμόζονται στο σχολείο είναι απαραίτητη η συνεργασία σας, έτσι ώστε οι κανόνες αυτοί να ενταχθούν στην καθημερινότητα των μαθητών.

• Αναστέλλεται, από 1/6/2020 έως και 26/6/2010:

• Η λειτουργία του Ολοήμερου Προγράμματος

• Η λειτουργία της Πρωινής Ζώνης

• Η λειτουργία της σχολικής βιβλιοθήκης

• Η λειτουργία του κυλικείου
  • Παρακαλούνται οι Γονείς να μεριμνήσουν ώστε οι μαθητές να έχουν μαζί τους φαγητό και νερό. Οι κοινόχρηστες βρύσες στην αυλή του σχολείου δε θα λειτουργούν για λόγους ασφαλείας. Για τον ίδιο λόγο, η κουζίνα του Ολοήμερου, θα παραμένει κλειστή.

• Για την προστασία μαθητών και εκπαιδευτικών και κατ? επέκταση και των οικογενειών τους και για να αποφευχθεί η πιθανότητα να αποτελέσει το σχολείο χώρο διασποράς πιθανών κρουσμάτων κορωνοϊού, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η είσοδος όλων (εκτός μαθητών, εκπαιδευτικών, καθαριστριών) καθ? όλη τη διάρκεια του σχολικού ωραρίου.
    Η εξυπηρέτηση των Γονέων/Κηδεμόνων και των συνεργατών του σχολείου, θα γίνεται αυστηρά κατόπιν τηλ. ραντεβού και αφού εξαντληθούν προηγουμένως όλοι οι δυνατοί τρόποι για την εξ? αποστάσεως εξυπηρέτησή τους.
    Η προσέλευση όσων εισέρχονται θα γίνεται με την αυστηρή προϋπόθεση ότι θα φορούν μάσκα και γάντια μιας χρήσης.

• Σε περίπτωση που συντρέχει λόγος απουσίας των μαθητών (άτομο στο οικογενειακό περιβάλλον που ανήκει σε ομάδα αυξημένου κινδύνου για νόσηση από COVID 19 ή που ήδη νοσεί ή αν ο ίδιος ο μαθητής/η μαθήτρια ανήκει σε ευπαθή ομάδα) δίνεται η δυνατότητα στους Γονείς να υποβάλουν σχετική Υπεύθυνη Δήλωση στη σχολική μονάδα.

• Οι μαθητές να έχουν καθημερινά μαζί τους τα απαραίτητα σχολικά είδη καθώς δεν επιτρέπεται να μοιράζονται τα παραπάνω αντικείμενα με άλλους. Επίσης, μετά τη λήξη του ωραρίου, θα παίρνουν καθημερινά όλα τα βιβλία-τετράδια-σχολικά τους είδη.

• Οι μεταφερόμενοι μαθητές υποχρεούνται να φορούν μάσκα κατά τη μεταφορά τους

• Σε περίπτωση που κάποιος μαθητής/τρια παρουσιάσει το παραμικρό σύμπτωμα αδιαθεσίας, (πυρετό, πονόλαιμο, βήχα, δυσκολία στην αναπνοή, κ.ά.). παρακαλείστε να παραμείνει στο σπίτι για όσο διάστημα κρίνεται απαραίτητο και να ενημερώσετε το σχολείο.

Ευχαριστούμε για τη συνεργασία και ευχόμαστε υγεία σε όλους!

Η Διεύθυνση και οι εκπαιδευτικοί
του σχολείου