Εγγραφές στα Δημοτικά Σχολεία σχολικού έτους 2024 – 2025

Οι αιτήσεις για την εγγραφή των μαθητών/τριών του φοιτούν για πρώτη φορά στην Α΄ τάξη του δημοτικού σχολείου, για το σχολικό έτος 2024-2025, θα πραγματοποιηθούν από 1 έως 20 Μαρτίου 2024 και από 8:00 π.μ.-14:00μ.μ. (κατόπιν ραντεβού: τηλ. επικοινωνίας: 26510 91400).

Κατά το σχολικό έτος 2024-2025 στην Α΄ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2018 έως και 31-12-2018.

ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΗΣ

1. Αίτηση – υπεύθυνη δήλωση εγγραφής (εκτυπώσιμο αρχείο PDFεπεξεργάσιμο αρχείο DOCX).
  2. Επίδειξη του Βιβλιαρίου Υγείας του Παιδιού (Β.Υ.Π.) ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο αποδεικνύεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  3. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.), σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. Φ.6/1094/80261/Δ1/20-5-2015 εγκύκλιο του ΥΠΠΕΘ, το οποίο θα παραλάβετε από το σχολείο ή μπορείτε να το εκτυπώσετε από την ιστοσελίδα μας.
  4. Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.
  5. Βεβαίωση Φοίτησης Νηπιαγωγείου
  6. Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας: Δεν απαιτείται η προσκόμισή του από τους γονείς/κηδεμόνες, αλλά αναζητείται από τις σχολικές μονάδες.
  7. Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.

Εγγραφή στο προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα και στο Πρόγραμμα Πρωινής Ζώνης

1. Οι μαθητές/τριες εγγράφονται στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα κατόπιν σχετικής-αίτησης -δήλωσης των γονέων/κηδεμόνων. Ενδιάμεση αποχώρηση των μαθητών/τριών μπορεί να γίνεται μετά το τέλος της 2ης ώρας (15:00), εφόσον κατατεθεί σχετική ενυπόγραφη δήλωση των γονέων/κηδεμόνων.
  2. Στο Τμήμα της Πρωινής Ζώνης (7:00-8:00 π.μ), έχουν δικαίωμα εγγραφής όσοι είναι εγγεγραμμένοι και φοιτούν στο Προαιρετικό Ολοήμερο Πρόγραμμα.

Για εσωτερική χρήση του σχολείου χρειάζεται επιπλέον να συμπληρώσετε και παραδώσετε συμπληρωμένα τα ακόλουθα δικαιολογητικά:

ΠΡΟΣΟΧΗ
Εγγραφές μετά την 20η Μαρτίου θεωρούνται εκπρόθεσμες και απαιτείται η έγκρισή τους από τη Διευθύντρια Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Χριστοδούλου Ιουλία