Έναρξη σχολικού έτους 2023-2024

Τη Δευτέρα 11-09-2023 και ώρα 9:00 π.μ., θα πραγματοποιηθεί ο Αγιασμός για τη νέα σχολική χρονιά.

Αναλυτικότερα:

• Οι μαθητές/τριες της Α ́ τάξης, θα προσέλθουν συνοδεία των γονέων τους.
  • Όλοι οι μαθητές/τριες θα προσέλθουν με σχολική τσάντα, για να βάλουν τα βιβλία που θα πάρουν.
  • Μετά τον Αγιασμό, θα ακολουθήσουν οι πρώτες ανακοινώσεις σχετικά με τη λειτουργία του σχολείου και ακολούθως οι μαθητές/τριες των Τάξεων Β ́, Γ ́, Δ ́, Ε ́, ΣΤ ́, θα περάσουν στην τάξη τους με τη συνοδεία των υπεύθυνων εκπαιδευτικών των Τμημάτων.
    Εκεί, θα πάρουν:

1. Τα βιβλία τους
    2. Έντυπα (έντυπο επικαιροποίησης των στοιχείων επικοινωνίας σχολείου- οικογένειας, έντυπο συγκατάθεσης για τη δημιουργία/διαχείριση των μαθητικών λογαριασμών Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, ώστε να μπορούν οι μαθητές/τριες να έχουν πρόσβαση στις πλατφόρμες Εξ Αποστάσεως εκπαίδευσης και στις λοιπές υπηρεσίες του παραπάνω Δικτύου και έντυπο συναίνεσης για την τηλεφωνική/ηλεκτρονική επικοινωνία σχολείου – οικογένειας), τα οποία παρακαλούμε να συμπληρωθούν και να επιστραφούν το αργότερο ως Την Τετάρτη, 13/9/2023.
    3. Το Πρόγραμμα της 1ης εβδομάδας λειτουργίας
    4.  Τη λίστα με τα προτεινόμενα σχολικά είδη
  • Οι μαθητές/τριες της Α ́ τάξης, μετά τον Αγιασμό θα παραμείνουν στην αυλή, για την κατανομή τους σε τμήματα-μέσω παιχνιδιού- και τη γνωριμία τους με τους υπεύθυνους εκπαιδευτικούς της τάξης τους. Ακολούθως, θα περάσουν στην τάξη τους με τη συνοδεία των δασκάλων τους.
    Εκεί, θα πάρουν:

1. Τα βιβλία τους
    2. Έντυπα (έντυπο συγκατάθεσης για τη δημιουργία/διαχείριση των μαθητικών λογαριασμών Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου, ώστε να μπορούν οι μαθητές/τριες να έχουν πρόσβαση στις πλατφόρμες Εξ Αποστάσεως εκπαίδευσης και στις λοιπές υπηρεσίες του παραπάνω Δικτύου και έντυπο συναίνεσης για την τηλεφωνική/ηλεκτρονική επικοινωνία σχολείου-οικογένειας), τα οποία παρακαλούμε να συμπληρωθούν και να επιστραφούν το αργότερο ως Την Τετάρτη, 13/9/2023.
  • Ώρα αποχώρησης μαθητών/τριών: 10:00 π.μ.
  • Από την Τρίτη 12-09-2023, το σχολείο θα λειτουργεί κανονικά, ως εξής:
    • Πρωινή υποδοχή ( μόνο για τους /τις εγγεγραμμένους/ες σε αυτή τη Ζώνη): 07:00 – 08:00
    • Κλασικό πρόγραμμα: 08:15 – 13:15
    • Ολοήμερο πρόγραμμα: 13:15 – 16:00
  • Για τους μεταφερόμενους μαθητές, θα ακολουθήσει, τις επόμενες μέρες σχετική ανακοίνωση.
  • Η κατανομή των τμημάτων στο κτίριο έχει ως ακολούθως:
    • Ισόγειο: Α1, Α2, Β1, Β2
    • 1ος όροφος: Γ1, Γ2, Δ1, Δ2, Δ3
    • 2ος όροφος: Ε1, Ε2, ΣΤ1, ΣΤ2
  • Πρόγραμμα πρώτων ενημερωτικών συναντήσεων:
    • Δευτέρα, 18/9/23 και ώρα 18:00:
      Η Δ/ντρια του σχολείου, οι υποδιευθυντές και οι εκπαιδευτικοί της Α ́ Τάξης, καλούν σε ενημερωτική συνάντηση τους γονείς-κηδεμόνες των μαθητών/τριών της Α ́ Τάξης.
    • Τετάρτη, 20/9/23 και ώρα 18:00:
      Θα πραγματοποιηθεί ενημερωτική συνάντηση με θέμα την εύρυθμη λειτουργία του σχολείου, από τη Δ/ντρια, τους υποδιευθυντές και το εκπαιδευτικό προσωπικό. Στην ενημέρωση, θα παρίσταται και ο Σχολικός Σύμβουλος κ. Κωστανάσιος Λάζαρος.
  • Υπενθυμίζεται στους γονείς/κηδεμόνες των μαθητών/τριών της Α’ και Δ’ Τάξης, πως οφείλουν να προσκομίσουν – το αργότερο έως τις 30/9/23 – το Ατομικό Δελτίο Υγείας μαθητή/τριας. Αποτελεί – σύμφωνα με τη νομοθεσία (Φ.6/304/75662/Γ1/ 21.5.2014, ΦΕΚ 1296 τ. Β ́/2014)) – απαραίτητο δικαιολογητικό για τη συμμετοχή των μαθητών/τριών στο μάθημα της Φυσικής Αγωγής.

Καλή σχολική χρονιά!

Η διευθύντρια, οι υποδιευθυντές, οι εκπαιδευτικοί και το Βοηθητικό προσωπικό του Δημοτικού Σχολείου Πεδινής