Επίσκεψη Δ τάξης στην Κορωνησία

Οι μαθητές/τριες της Δ΄ τάξης γνώρισαν από κοντά τον υγροβιότοπο της Κορωνησίας Άρτας, καθώς συμμετείχαν στην εκδήλωση που ετοίμασε ο Δήμος Αρταίων και συνδιοργάνωσε με την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Άρτας, την Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Ιωαννίνων, την Κοινότητα Κορωνησίας, τον Οργανισμό Φυσικού Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής (Ο.ΦΥ.ΠΕ.Κ.Α./ΜΔΠΠ Κοιλάδας Αχελώου και Αμβρακικού Κόλπου), για την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος.

Έτσι οι μαθητές/τριες γνώρισαν και έμαθαν για τα είδη πουλιών που ζουν στον Αμβρακικό κόλπο, τη σημασία της ύπαρξής τους για το οικοσύστημα όλης της περιοχής, παρατήρησαν με τηλεσκόπιο πουλιά στην περιοχή αλλά η πιο σημαντική στιγμή ήταν αυτή της απελευθέρωσης τραυματισμένων πουλιών από την ΑΝΙΜΑ. Απελευθερώθηκαν 2 γερακίνες και ένας ασημόγλαρος.

Δράσεις όπως αυτή, βοηθούν τα παιδιά να αποκτήσουν βιωματικά εμπειρίες, που θα τα βοηθήσουν κατανοήσουν καλύτερα τη σημασία της ύπαρξης όλων αυτών των πουλιών στον Αμβρακικό κόλπο και όχι μόνο…

Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:
– Μπόκου Αριστέα (Δ1)
– Σίντος Κωνσταντίνος (Δ2)

Posted in Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικές επισκέψεις, Νέα.