Εκδηλώσεις Αποκριάς 2023

Με σύμμαχο τον καλό καιρό, μαθητές και δάσκαλοι απόλαυσαν τις δεύτερες απόκριες.
  • Ο στολισμένος χώρος του σχολείου κατακλύστηκε από την πανδαισία των χρωμάτων και των στολών αλλά και την πολλή φαντασία των συμμετεχόντων.
  • Κυριάρχησε ο χορός, το κέφι, η χαρά και η διασκέδαση.
  • Τα παιδιά, με την καθοδήγηση των καθηγητών Φυσικής Αγωγής παίξανε-ανά τμήμα-τα δικά τους παιχνίδια.
  • Στη συνέχεια, οι μαθητές/τριες της ΣΤ΄ Τάξης παρουσίασαν το “γαϊτανάκι” και το πασίγνωστο ηπειρώτικο τραγούδι: “Πώς το τρίβουν το πιπέρι”, σήμα κατατεθέν του αποκριάτικου γλεντιού, που συνδυάζει τέλεια το μαγικό με το κωμικό στοιχείο,προκαλώντας άφθονο γέλιο και κέφι.
  • Στο τέλος, μαθητές/τριες και εκπαιδευτικοί χόρεψαν Latin και παραδοσιακούς χορούς σφραγίζοντας έτσι το τέλος των εκδηλώσεων.
Καλή Σαρακοστή