Άσκηση Πυρκαγιάς

Mε τον συντονισμό του Διοικητή του 1ου Πυροσβεστικού σταθμού Ιωαννίνων κ. Τσουμάνη Δημητρίου, τεσσάρων πυροσβεστικών οχημάτων, ενός καλαθοφόρου, δεκαοχτώ ανδρών και γυναικών του πυροσβεστικού σταθμού, πραγματοποιήθηκε -με απόλυτη επιτυχία- η 1η μεγάλη άσκηση πυρκαγιάς στο σχολείο μας.

Με ρεαλιστικό τρόπο έγινε η εκκένωση του σχολικού κτιρίου από τους μαθητές/τις μαθήτριες και τους δασκάλους τους και ο “απεγκλωβισμός” μαθητών/τριών και ενός εκπαιδευτικού από την αίθουσα πληροφορικής του σχολείου απ’όπου “ξεκίνησε” η φωτιά.

Μαθητές/τριες και δάσκαλοι γνώρισαν από κοντά τα μέσα διάσωσης που διαθέτει το πυροσβεστικό σώμα. Στόχος μας να δημιουργήσουμε αυριανούς πολίτες ευαισθητοποιημένους στην αντιμετώπιση διαφόρων ακραίων φαινομένων (καιρικών και μη).

Ευχαριστούμε τον συντονιστή πυροσβεστικών σωμάτων Δ. Μακεδονίας Ηπείρου και Νήσων (Κέρκυρας, Παξών Λευκάδας), τον Διοικητή του 1ου πυροσβεστικού σταθμού Ιωαννίνων καθώς και όλους τους
συμμετέχοντες για αυτό το μεγάλο μάθημα ζωής.

Posted in Δραστηριότητες, Νέα.