Πρόγραμμα Η κέρινη εκδοχή της Ελληνικής Επανάστασης

Με αφορμή τον εορτασμό της επετείου 200 χρόνων από την έναρξη της ελληνικής Επανάστασης του 1821, οι μαθητές της Ε΄τάξης του Δημοτικού Σχολείου Πεδινής 2020-2021, συμμετείχαν σε εκπαιδευτικό πρόγραμμα τριών εβδομάδων με τίτλο: «Η κέρινη εκδοχή της Ελληνικής Επανάστασης».

Στόχος του προγράμματος ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών μας αναφορικά με τη μεγάλη εθνική εξέγερση, το εθνικό αίτημα της ανεξαρτησίας, της δημοκρατίας και της ελευθερίας με την αξιοποίηση της μουσειακής εκπαίδευσης εκθεμάτων κέρινων ομοιωμάτων Π. Βρέλλη και των νέων τεχνολογιών διαδικτυακής εκπαίδευσης.

Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να:

• κάνουν ιστορική αναδρομή στα γεγονότα αναζητώντας πληροφορίες και μελετώντας έγκυρες ιστοσελίδες
  • συνδέσουν το όραμα της ελληνικής Επανάστασης με τις πανανθρώπινες αξίες της ελευθερίας και της αυτοδιάθεσης των λαών
  • να προσεγγίσουν κριτικά ιστορικά κείμενα και πολιτικές πράξεις της εποχής
  • να μελετήσουν το έργο του Π. Βρέλλη, να το συγκρίνουν με το έργο άλλων δημιουργών (μουσείο Μαντάμ Τισό, μουσείο Θ. Κοκκινίδη) τονίζοντας τη μοναδικότητά του και την πολιτιστική προσφορά του τοπικού δημιουργού στην ανάδειξη της εθνικής μας ιστορίας
  • να αξιολογήσουν τις γνώσεις τους μέσα από φύλλα εργασιών και διαδραστικά παιχνίδια

Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε, κυρίως, στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση, αποτέλεσε μια ευχάριστη διαδικασία για τους μαθητές μας και ανέδειξε τη χρησιμότητα εκπαιδευτικών προγραμμάτων στην ανάπτυξη εκπαιδευτικών δεξιοτήτων.

Οι εκπαιδευτικοί:

• Χατζηζαφειρίου Σμαρώ
  • Λάμπρου Σπυριδούλα
  • Βράκας Παναγιώτης
  • Μπόκου Αριστέα
Posted in Δραστηριότητες, Εκπαιδευτικές δραστηριότητες, Νέα.