Παράταση εγγραφών στα Δημοτικά Σχολεία έως 31-03-2021

Παρατείνεται μέχρι και την Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021 η εγγραφή μαθητών/τριών στα δημόσια Νηπιαγωγεία και Δημοτικά Σχολεία για το σχολικό έτος 2021-22.

Κατά το σχολικό έτος 2021-2022 στην Α’ Τάξη του Δημοτικού Σχολείου θα φοιτήσουν οι μαθητές/τριες που γεννήθηκαν από 1-1-2015 έως και 31-12-2015.

Δικαιολογητικά εγγραφής:

• Αίτηση – υπεύθυνη δήλωση εγγραφής (εκτυπώσιμο αρχείο PDFεπεξεργάσιμο αρχείο DOCX).
  • Βεβαίωση φοίτησης από το Νηπιαγωγείο.
  • Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο προκύπτει η διεύθυνση κατοικίας τους μαθητή (λογαριασμός ρεύματος, τηλεφωνίας, Συμβόλαιο Ενοικίασης).
  • Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή το οποίο θα παραλάβετε από το σχολείο ή μπορείτε να το εκτυπώσετε από την ιστοσελίδα μας.
  • Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας ή άλλο στοιχείο από το οποίο αποδεικνύεται ότι έχουν γίνει τα προβλεπόμενα εμβόλια.
  • Πιστοποιητικό γέννησης Δήμου ή Κοινότητας.
    (Σύμφωνα με την Φ.6/498/57863/Δ1/6-4-2016 εγκύκλιο αναζητείται από τη Σχολική μονάδα. Σας παρακαλούμε αν μπορείτε να  το προσκομίσετε για να διευκολυνθεί η διαδικασία).
  • Στην περίπτωση μαθητών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη δημόσια αρμόδια υπηρεσία, χωρίς αυτή να αποτελεί προϋπόθεση εγγραφής.
  • Για εσωτερική χρήση του σχολείου χρειάζεται να συμπληρώσετε και παραδώσετε συμπληρωμένα τα ακόλουθα δικαιολογητικά: