Εφαρμογή του αντικειμένου της κολύμβησης στο πλαίσιο του μαθήματος της Φυσικής Αγωγής

Ενόψει της έναρξης του μαθήματος κολύμβησης στα δημοτικά σχολεία, σας ενημερώνουμε ότι το μάθημα θα διδαχθεί στη Γ΄ Τάξη των δημόσιων Δημοτικών με την τήρηση όλων υγειονομικών πρωτοκόλλων, όπως περιγράφονται από τον Ε.Ο.Δ.Υ. και τη Γ.Γ.Α.
Παρακαλούνται οι γονείς των μαθητών μας, που συναινούν στη συμμετοχή των παιδιών τους στο μάθημα της Κολύμβησης, να μας στείλουν συμπληρωμένη και υπογεγραμμένη την Υπεύθυνη Δήλωση που τους εστάλη, το αργότερο έως τη Δευτέρα 26/10/2020.
ΑΤΟΜΙΚΑ ΜΕΤΡΑ
ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΤΟΥ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗΣ
Δ/ΝΣΗΣ Α/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠ/ΣΗΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ
  • Θερμομέτρηση στην κεντρική είσοδο (Συνοδών και μαθητών).
  • Τα αποδυτήρια θα είναι ανοικτά. Οι μαθητές θα αλλάζουν, αν επιθυμούν, αθλητικό ιματισμό στις καρέκλες που θα τους έχουν διατεθεί ή θα προετοιμάζονται στην οικία τους. Θα προστατεύουν τα πράγματα τους, τοποθετώντας τα σε σάκο προσωπικής χρήσης.
  • Τα λουτρά, θα είναι κλειδωμένα (απαγορεύεται η χρήση). Ντους πρέπει να γίνεται χρησιμοποιώντας υγρό σαπούνι πριν και μετά το μάθημα στην οικία των μαθητών.

ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ:

• Εφοδιάζονται για το μάθημα ατομικά είδη τα οποία δεν τα μοιράζονται με κανένα συμμαθητή του τους.
  • Έχουν πάντα μαζί τους μέτρα ατομικής προστασίας (μάσκα – αντισηπτικό).
  • Αποφεύγουν όσο είναι εφικτό να ακουμπάνε πόρτες, φράχτες κ.λπ.
  • Αποφεύγουν να μοιράζονται τρόφιμα, ποτά ή πετσέτες. Στο χώρο διδασκαλίας και κατά τη διάρκεια αυτής, αποφεύγουν χαιρετισμούς και τηρούν την απόσταση ασφαλείας των 2 μέτρων με τους συμμαθητές τους.
  •  Αποφεύγουν την επαφή με το πρόσωπο του και δεν μοιράζονται τα ατομικά είδη προπόνησης (γυαλάκια – σκουφάκια – χεράκια – πέδιλα – μάσκες, πετσέτες) ή ότι άλλο υλικό το οποίο χρησιμοποιούν κατά τη διάρκεια του μαθήματος
  • Απαγορεύεται οποιαδήποτε έκκριση σωματικών υγρών στο χώρο της πισίνας.
  • Κρατούν τις κατάλληλες αποστάσεις με τους συμμαθητές πριν και μετά το μάθημα.
  • Με το τέλος του μαθήματος απολυμαίνουν τα χέρια τους με αντισηπτικό και απομακρύνονται όσο γίνεται πιο γρήγορα και υπεύθυνα από το χώρο του κολυμβητηρίου.
  • Επιστρέφοντας στην κατοικία τους αερίζουν για τουλάχιστον 3 ώρες τις πετσέτες, το μπουρνούζι κ.λπ και στη συνέχεια τα πλένουν σε θερμοκρασία 60 βαθμών.
  • Μαθητές που δεν συμμετέχουν στη διδασκαλία του αντικειμένου της κολύμβησης θα παραμένουν στις κερκίδες με τον/την συνοδό εκπαιδευτικό φορώντας μάσκα και τηρώντας την απόσταση των 2 μέτρων μεταξύ τους.
ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ
  • Κατά την διάρκεια του μαθήματος φορούν μάσκα και τηρούν τις αποστάσεις ασφαλείας 2μ. τόσο μεταξύ τους όσο και μεταξύ των μαθητών.
  • Απαγορεύεται η παρουσία οποιουδήποτε άλλου ατόμου στο μάθημα πλην των εκπαιδευτικών.